Když si představíte drink Cosmopolitan, pravděpodobně se vám vybaví obrázek zářivě růžového nápoje v elegantské sklenici Martini. Ale Cosmopolitan je mnohem více než jen módní rekvizita z populárního seriálu Sex ve městě. Tento koktejl má své kořeny v historii a umění míchání koktejlů a nabízí jedinečnou chuťovou kombinaci, která ho činí jedním z nejoblíbenějších drinků z vodky na světě.

Historie drinku

Cosmopolitan (čtěte kosmopolitan) má pohnutou historii, plnou tvrzení a protitvrzení. První známá verze tohoto drinku se objevila již na konci 70. let 20. století v Minneapolis, ale moderní verze drinku, kterou známe a milujeme dnes, pochází z New Yorku. K

do přesně Cosmopolitan vymyslel, zůstává tajemstvím, ale většina zdrojů odkazuje na slavného barmana Dale DeGroffa, který tento koktejl zdokonalil a propagoval v legendárním newyorském baru Rainbow Room.

Pro přípravů koktejlů z vodky doporučujeme naše srovnání nejlepších vodek. K narušenému řetězci jsou občas jednotlivé vodky vyprodané, doporučujeme se pak podívat po jiných obchodech s alkoholem.

Příprava a suroviny

Cosmopolitan je jedním z nejlepších drinků z vodky, který dokáže zářit v jednoduchosti. Ačkoli existuje mnoho variant receptu, základní a nejlepší vodky pro tento koktejl jsou čisté a kvalitní, jako je například Absolut Vodka nebo Grey Goose.

Těmto vodkám se poté přidává Cointreau, limetková šťáva a šťáva z brusinek.

Potřebujete tedy:

 • 40 ml vodky
 • 15 ml Cointreau
 • 15 ml čerstvé limetkové šťávy
 • 30 ml brusinkové šťávy

Tyto ingredience se přidají do shakeru naplněného ledem, promíchají se a poté se nápoj sceďuje do sklenice Martini. Nápoj se pak může ozdobit kouskem limetky.

Vodka

Hlavní složkou Cosmopolitanu je vodka. Vybírejte kvalitní značku, která vynikne ve směsi ostatních ingrediencí.

Absolut Vodka, Finland nebo Grey Goose jsou dobrými volbami, poskytují čistý, silný alkoholický základ, který je pro tento drink charakteristický.

Z levnějších vodek můžete vyzkoušet:

 • Zubrowka
 • Božkov vodka
 • Amundsen

Cointreau

Cointreau je oranžový likér, který přináší sladkost a komplexitu do tohoto koktejlu. Cointreau je vyroben z pomerančových slupek a přináší intenzivní, ale přesto jemnou citrusovou chut’.

Čerstvá limetková šťáva

Limetková šťáva přidává potřebnou kyselost, která vyvažuje sladkost Cointreau a vodka. Důležité je použít čerstvou šťávu, nikoli koncentrát.

Brusinková šťáva

Brusinková šťáva je tím, co dává Cosmopolitanu jeho charakteristickou růžovou barvu. Kromě toho přidává lehkou ovocnou chut’, která skvěle doplňuje ostatní složky.

Jednoduchý drink z vodky

I přes jeho složitou historii a nádherný vzhled, Cosmopolitan je v zásadě velmi jednoduchý drink z vodky. Jeho síla spočívá v harmonii mezi surovinami.

Vodka dodává silný alkoholický základ, Cointreau přináší sladkost, limetková šťáva kyselost a šťáva z brusinek poskytuje krásnou barvu a lehkou ovocnou chut’.

Závěrem

Cosmopolitan je ikonickým koktejlem, který se stal synonymem pro sofistikované večerní pití. Ať už jste fanouškem Sexu ve městě, milovníkem vodky nebo jen hledáte něco nového a vzrušujícího, Cosmopolitan je drink, který byste měli vyzkoušet.

A ať už ho připravíte v domácím prostředí nebo si ho objednáte v baru, je to jeden z těch drinků, které jednoduše musíte vyzkoušet.

5 od 1 hlas

Recept na Cosmopolitan – ikonický drinky ze seriálu Sex ve městě

Obtížnost: Středně obtížné Čas na přípravu 5 mins Celkový čas 5 min
Porce: 1

Ingredience

Jak si doma udělat Cosmopolitan

 1. Připravte si suroviny.

  Sežeňte všechny potřebné ingredience - kvalitní vodka, Cointreau, čerstvě vymačkaná limetková šťáva a brusinkový džus. Zajistěte si také dostatek ledu a sklenici Martini.

 2. Smíchejte všechny ingredience.

  Do shakeru naplněného ledem přidejte 40 ml vodky, 15 ml Cointreau, 15 ml limetkové šťávy a 30 ml brusinkové šťávy.

 3. Koktejl protřepejte nebo zamíchejte lžičkou.

  Zavřete shaker a důkladně ho protřepejte, aby se všechny ingredience pořádně smíchaly a drink se ochladil.

 4. Podávejte a nezapomeňte na ozdobu.

  Drink přes sítko sceďte do sklenice Martini a na ozdobu přidejte kůru z limetky nebo citronu. Nyní máte připravený svůj Cosmopolitan!

Často kladené dotazy

Expand All:
Do jaké skleničky se připravuje drink Cosmopolitan?

Cosmopolitan se tradičně připravuje a podává v elegantní sklenici Martini, která jeho charakter a rafinovanost dokonale vystihuje.

Je lepší do Cosmopolitanu džus nebo čerstvá šťáva?

Pro nejlepší výsledek je doporučeno použít čerstvě vymačkanou šťávu, která dodá drinku svěžest a intenzitu, kterou džus nemůže napodobit.

Pomož nám dostat recept mezi více lidí!

Připněte tento recept na svoji nástěnku a sdílejte ho s vašimi sledujícími :)

pinit

User Reviews

5 z 5
1 Hodnocení zákazníků
5 hvězdičky
1
4 hvězdičky
0
3 hvězdičky
0
2 hvězdy
0
1 Star
0
Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MojeAlko.cz
Logo