Volby tisku:

Recept na Cosmopolitan – ikonický drinky ze seriálu Sex ve městě

Koktejlt z vodky Cosmopolitan

Historie drinku

Cosmopolitan (čtěte kosmopolitan) má pohnutou historii, plnou tvrzení a protitvrzení. První známá verze tohoto drinku se objevila již na konci 70. let 20. století v Minneapolis, ale moderní verze drinku, kterou známe a milujeme dnes, pochází z New Yorku. K

do přesně Cosmopolitan vymyslel, zůstává tajemstvím, ale většina zdrojů odkazuje na slavného barmana Dale DeGroffa, který tento koktejl zdokonalil a propagoval v legendárním newyorském baru Rainbow Room.

Příprava a suroviny

Cosmopolitan je jedním z nejlepších drinků z vodky, který dokáže zářit v jednoduchosti. Ačkoli existuje mnoho variant receptu, základní a nejlepší vodky pro tento koktejl jsou čisté a kvalitní, jako je například Absolut Vodka nebo Grey Goose.

Těmto vodkám se poté přidává Cointreau, limetková šťáva a šťáva z brusinek.

Potřebujete tedy:

Tyto ingredience se přidají do shakeru naplněného ledem, promíchají se a poté se nápoj sceďuje do sklenice Martini. Nápoj se pak může ozdobit kouskem limetky.

Vodka

Hlavní složkou Cosmopolitanu je vodka. Vybírejte kvalitní značku, která vynikne ve směsi ostatních ingrediencí.

Absolut Vodka, Finland nebo Grey Goose jsou dobrými volbami, poskytují čistý, silný alkoholický základ, který je pro tento drink charakteristický.

Z levnějších vodek můžete vyzkoušet:

Cointreau

Cointreau je oranžový likér, který přináší sladkost a komplexitu do tohoto koktejlu. Cointreau je vyroben z pomerančových slupek a přináší intenzivní, ale přesto jemnou citrusovou chut'.

Čerstvá limetková šťáva

Limetková šťáva přidává potřebnou kyselost, která vyvažuje sladkost Cointreau a vodka. Důležité je použít čerstvou šťávu, nikoli koncentrát.

Brusinková šťáva

Brusinková šťáva je tím, co dává Cosmopolitanu jeho charakteristickou růžovou barvu. Kromě toho přidává lehkou ovocnou chut', která skvěle doplňuje ostatní složky.

Jednoduchý drink z vodky

I přes jeho složitou historii a nádherný vzhled, Cosmopolitan je v zásadě velmi jednoduchý drink z vodky. Jeho síla spočívá v harmonii mezi surovinami.

Vodka dodává silný alkoholický základ, Cointreau přináší sladkost, limetková šťáva kyselost a šťáva z brusinek poskytuje krásnou barvu a lehkou ovocnou chut'.

https://www.youtube.com/watch?v=75RWKMf9nAs

Závěrem

Cosmopolitan je ikonickým koktejlem, který se stal synonymem pro sofistikované večerní pití. Ať už jste fanouškem Sexu ve městě, milovníkem vodky nebo jen hledáte něco nového a vzrušujícího, Cosmopolitan je drink, který byste měli vyzkoušet.

A ať už ho připravíte v domácím prostředí nebo si ho objednáte v baru, je to jeden z těch drinků, které jednoduše musíte vyzkoušet.

Hodnocení 5 z 1 hlasů
Příprava
Odkud pochází
Kategorie
Obtížnost Středně obtížné
Čas
Čas na přípravu: 5 mins Celkový čas: 5 min
Porce 1
Ingredience
 • 40 ml vodky
 • 15 ml cointreau
 • 15 ml čerstvé limetková šťáva
 • 30 ml brusinkové šťávy (postačí i džus)
Jak si doma udělat Cosmopolitan
 1. Připravte si suroviny.

  Sežeňte všechny potřebné ingredience - kvalitní vodka, Cointreau, čerstvě vymačkaná limetková šťáva a brusinkový džus. Zajistěte si také dostatek ledu a sklenici Martini.

 2. Smíchejte všechny ingredience.

  Do shakeru naplněného ledem přidejte 40 ml vodky, 15 ml Cointreau, 15 ml limetkové šťávy a 30 ml brusinkové šťávy.

 3. Koktejl protřepejte nebo zamíchejte lžičkou.

  Zavřete shaker a důkladně ho protřepejte, aby se všechny ingredience pořádně smíchaly a drink se ochladil.

 4. Podávejte a nezapomeňte na ozdobu.

  Drink přes sítko sceďte do sklenice Martini a na ozdobu přidejte kůru z limetky nebo citronu. Nyní máte připravený svůj Cosmopolitan!